Autobild 54 kış lastiğinin durma mesafelerini test etti ve Bridgestone, Michelin, Goodyear ve Kleber en iyiler arasında yer aldı

Autobild dergisinin yıllık kış testi, 54 lastik sırtını hem ıslak zeminde 80 km/s hızda fren yaparken hem de karda 50 km/s hızda fren yaparken test etti. Sonuç, normalde testlerde göremeyeceğimiz modellere benzersiz bir genel bakış. Şimdi 2023’ün en karmaşık lastik testine bir göz atalım.

Bridgestone’un LM-005 modeli bir kez daha en başarılı model oldu ve bu yılın ilk ACE/ARBÖ/GTÜ testinde olduğu gibi mutlak en iyi ıslak zemin performansıyla kazandı. Ancak bu sefer sadece fren mesafesi ile ilgiliydi, ancak ilk 20 lastiğin terfi ettiği tam bir test göreceğiz. İkinci sırada, ödül üstüne ödül toplayan Michelin Pilot Alpin 5 yer alıyor ve bu konumu hiç de sürpriz değil. Üçüncü sırada ise Goodyear’ın yeni lastiği Goodyear Ultragrip Performance 3 yer alıyor ve henüz hakkında başka bir sürüş verisine sahip olmadığımız için bu lastiği son testte görmeyi çok merak ediyoruz.

Ama sonra işler ilginçleşiyor – yedinci sıradaki efsanevi ContiWinterContact TS870P‘nin önünde üç tane daha ucuz lastik var: Kleber Krisalp HP3, neredeyse aynı değerlere sahip ikiz kardeşi BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 ve geçen yılın yenisi Firestone Winterhawk 4. Kleber ve BF Goodrich’in fren mesafesi de dahil olmak üzere karda çok güçlü olduklarını yıllar süren testlerden sonra zaten biliyoruz, bu yüzden bu test onlara uygun. Bunlar benim sıklıkla tavsiye ettiğim kış lastiği modelleri ve son testte konumlarını teyit edeceklerine inanıyorum. Firestone Winterhawk 3’ün konumu da hoş bir sürpriz ve bunun nedeni yukarıda bahsedilen Kleber ve BFGoodrich ile güzel bir kontrast oluşturması. Aslında, ıslak zeminde biraz daha güçlü, bu da müşterilerini bulacağından emin. Sırada Hankook, Pirelli ve Laufenn var.

Ancak bizi biraz hayal kırıklığına uğratan lastiklere de hızlıca bir göz atalım – yani 2015’ten beri piyasada olan ve umutsuzca bir güncellemeye ihtiyaç duyan Dunlop Winter Sport 5’e – Barum Polaris 5 de onun önünde ve Viking onu yakalıyor. Daha da kötüsü, 17. sıradan final seçimini kıl payı kaçıran ancak lastiklerin farklı niteliklerini kanıtlama şansına sahip olacağı Vredestein Wintrac Pro. Öte yandan, nispeten daha ucuz olan Kumho WinterCraft WP52, Yokohama BluEarth-Winter V906, Nexen WinGuard Sport 2 WU7, 25-28. sıralarda yer alan Giti Gitiwinter W2 ve 35. sıraya kadar yükselen Nankang Winter Activa SV-3’ü göremeyeceğiz. Misto. Tomket Snowroad PRO 3 de 51. sıraya kadar yükselerek kötü sonuçlar elde etti.

Son Autobild testi yakında yayınlanacak ve sonuçları gerçekten merak ediyoruz – Goodyear’ın yeni lastiği için büyük umutlarımız var ve daha tutumlu sürücüler için uygun bir seçenek haline gelebilecek umut verici Firestone Winterhawk 4 için henüz çok fazla testimiz yok. Aynı zamanda, diğer testlerde yer verilmeyen çok sayıda ekonomik seçenek de son kesime girdi, bu nedenle güvenli kış performansı sunarken cüzdanı kurtarabilecek harika bir lastik olup olmadığını göreceğiz.

Tam 54 lastiğin fren mesafesi test sonuçları burada ->