Diş Derinliği Kolay Bir Şekilde Nasıl Ölçülür?

Sürüş sırasında, kullanılan bileşiğe bağlı olarak sırt yüzeyi, farklı bir hızda aşınır, öyle ki lastik artık kanun standartlarına uymaz. Bununla birlikte, bu standartlar iyi bir nedenden ötürü uygulamaya konmuştur çünkü, aşınmış bir lastiğin kavrama gücü zayıftır, fren mesafesi daha uzundur ve suda kızaklamaya daha yatkındır, bu nedenle düzenli diş derinliği incelemesi her sürücü için kesinlikle vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Öyleyse, evde lastik sırt derinliğini ölçme yollarını özetleyelim.

Ölçümden Önce Ne Yapılması Gerekiyor?

En doğru ölçüm için önce arabayı düz bir yüzeyde durdurmak gerekir. Ön tekerlekleri direksiyon simidi ile mümkün olan en büyük açıya döndürmeniz önerilir, böylece onlara daha iyi ulaşabilirsiniz. Araba hazır olduğunda derinliği ölçmek istediğimiz yerlerde lastik sırt oluklarını kirden temizlemeye çalışacağız, aksi takdirde sonuç doğru olmayabilir. Ölçmeden önce, gerekli standartların göz önünde bulundurulması da tavsiye edilir, yaz lastikleri için minimum 1,6 mm diş derinliği ve kış lastikleri için 4 mm derinlik gereklidir.

Diş Aşınma Göstergesi (TWI)

Aşınmış lastik sırt derinliğini ölçmenin en kolay yolu ona bakmaktır. Yaz lastiklerinin sırtındaki oluklar genellikle binek otomobiller için yasal minimum olan 1,6 mm kalınlığında lastik tamponlarla donatılmıştır. Lastik belirtilen sınıra kadar aşınır aşınmaz (çoğu lastiğin 1,6 mm derinliğinde bir işaretçi bulunur), tampon lastiğin geri kalanına paralel hale gelir, bu da sürücünün lastiğin değiştirilmesi gerektiğine dair bir işarettir. Aşınma göstergesinin yerini, lastiğin yan duvarındaki göstergenin yanında bulunan işarete göre bulabilirsiniz. Markalar arasında en sık kullanılan semboller marka logosu, TWI (Diş Aşınma Göstergesi) kısaltması veya bir üçgendir. Bazı kış lastikleri ayrıca 4 mm derinlikte bir kış göstergesi ile donatılmıştır. Bunlar için, sırtın yanında bir kar tanesi sembolü olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bazı üreticiler genellikle yan tarafta ok yerine “TWI” kelimesini kullanır. Bu resim, 1.6 mm’lik yasal sınıra yaklaştığı için zaten değiştirilmesi gereken bir lastiği göstermektedir.

Sayısal Aşınma Göstergesi

Sayısal aşınma göstergesi, özel bir aletle ölçmenize gerek kalmadan diş derinliğini gösteren yukarıda bahsedilen TWI göstergesinin “yükseltilmiş” bir versiyonudur. Rakamlar lastiğin derinliğini gösterir ve lastik aşındıkça kademeli olarak silinir. Bu, basit ve aynı zamanda çok doğru olan akıllı bir sistemdir. Ancak, tüm markalar için sayısal bir aşınma göstergesi ile karşılaşmıyoruz, bu özellik şu anda Nokian ve Matador tarafından kullanılıyor. Ayrıca diş derinliğini yalnızca sırtın ortasında gösterdiğini de unutmayın. Doğru lastik basıncına sahip değilseniz veya arabanızda rot sorunu varsa, lastiklerinizin dengesiz bir şekilde aşınması ve hatta değiştirilmesi gerekebilir. Bu lastik sırt derinliğini ölçmenin en kolay yollarından biridir.

Nokian lastiklerinde diş derinliği göstergesi – yaklaşık 6 mm diş kalınlığının kaldığı ilk bakışta anlaşılır

Derinlik Ölçer

Derinlik ölçer, sırtın tek tek parçalarında dişin doğru şekilde analiz edilmesi için kullanılabilen küçük bir kayar alettir. Derinlik ölçerler, herhangi bir iyi araba servisinden veya nalburdan satın alınabilir ve oldukça ucuzdurlar (sonuçta, üzerinde sayılar olan bir plastik parçasıdır), ancak dijital bir gösterge veya profesyonel sertifikalı bir araç da alabilirsiniz ama biraz maliyetli olabilir.

Basit ve ucuz diş derinliği göstergesi çoğu durumda iyi çalışıyor

1 ₺ ile Ölçüm

Diş derinliğini ölçmek için başka seçenekleri olmayan sürücüler için bir “hile” var. Bir adet bozuk para ile lastik sırt derinliğini ölçme işlemini yapabilirsiniz. Madeni parayı sırttaki oyuğa yerleştiriyoruz ve ne kadar derinleştiğine göre lastiklerin aşınmasını belirliyoruz. Hangi para birimi kullanacağınız bulunduğunuz ülkeye bağlıdır. Ama Türk lirası ve Euro için bu işlemi kolaylıkla uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey 1₺. Madeni paranın altın kenarı görünüyorsa, diş derinliğiniz 3 mm’nin altındadır ve emniyet için lastiğinizi değiştirmeniz gerekir.

Ancak, madeni para tasarımı derinliği ölçmek için yeterli değildir ve bir derinlik ölçerin yerini alamaz, bunlar yalnızca gösterge değerlerdir.

Bu lastiğin 5 mm civarında yeterli diş derinliği vardır, ancak eşit olmayan bir şekilde aşınmıştır ve değiştirilmesi gerekir.

Son Bir Öneri

Uzmanlar, izin verilen minimum diş derinliği olarak 1,6 mm’nin yeterli olmadığı konusunda hemfikirdir. Diş derinliği 3 mm’nin altına düşerse lastikleri değiştirmek çok daha güvenlidir. Bu sınırın altında, suda kızaklamayı önleme yeteneği hızla kötüleşir. Nokian’ın sağladığı verilere bir göz atabiliriz:

Yeni Yaz Lastiği – 7mm 83,1 km/h
Aşınmış Yaz Lastiği –  3-4 mm61,2 km/h
Aşınmış Kış Lastiği – 3 mm60,3 km/h

Virajda sürerken suda kızaklama başlangıç hızı

Yeni yazılar için bloğumuzu takipte kalın.