2021 Yaz Lastiklerine Geçiş: 9 Testi Özetledik ve En İyilerini Seçtik

Nisan ayından itibaren, yasalar Türkiye’de de olduğu gibi artık çoğu ülkede kış lastiği gerektirmiyor. Yaz lastiği sırt deseni daha sessizdir, daha az aşınır ve ayrıca önemli ölçüde daha kısa fren mesafesine sahiptir. Yaz lastiklerinizin sırt deseni 3 mm’den daha düşükse, değiştirmeyi düşünmelisiniz. ADAC, Autobild, Autozeitung ve GTÜ’den 9 testi özetledik ve bu yıl kullanabileceğiniz en iyi lastikleri seçtik.

Premium Sınıf

Sürüş özellikleri açısından Michelin Pilot Sport 4, sportif otomobiller için en iyi seçim olmaya devam ediyor. Yol tutuşu, frenlemesi ve suda kızaklamaya karşı direnci çok yüksek seviyededir. Ancak Michelin bu lastiklerin niteliklerinin farkındadır ve bunun için premium sınıftan daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir. Bu açıdan Continental PremiumContact 6 biraz daha iyi bir seçenek olabilir. Lastik başına yaklaşık olarak 1/3 fiyatlarda daha ucuz fiyat, daha uzun ömür ve konfor da sunacaktır. Premium sınıftan Pirelli P Zero, GoodYear Eagle F1 Asymmetric 5 ve Bridgestone Turanza T005 de ideal performans sunmaktadır. Eğer sizin lastik ebatlarınızda ve iyi bir fiyatta ise kesinlikle tavsiye edebiliriz.

Orta Sınıf

En iyi sportif performansa ihtiyacınız yok ama öncelikle güvenlik ve konforla mı ilgileniyorsunuz? O halde orta sınıf lastikler sizin için idealdir. Premium olanlardan biraz daha uygun maliyetlilerdir, ancak yine de çok yüksek kaliteli sürüş özellikleri sunarlar. Nokian Wetproof, adından da anlaşılacağı gibi ıslak zeminde çok iyi geçen bu yaz sezonu için çok iyi gidiyor. Bununla birlikte, kuru koşullarda da üstündürler, yalnızca kilometre ömürleri daha zayıftır, bu da maalesef bu sınıfta nispeten yaygındır. Bu açıdan bir istisna, iyi sürüş özelliklerine ek olarak nispeten yüksek bir kilometre performansı sunan Falken ZIEX ZE310 Ecorun’dur. Bununla birlikte, sürüş özellikleri sizin için özellikle önemliyse, Kumho Ecsta PS71’i düşünün ve daha küçük ebatlar için daha eski ama yine de iyi olan Hankook Ventus Prime3 K125 de düşünebileceğiniz bir alternatiftir.

Düşük Maliyet

Akıllıca seçerseniz, ucuz lastiklerin kötü olması gerekmez. Bu yıl için, Continental fiyatlarının yarısından daha az olan ancak yine de pratik olarak en önemli olduğu ıslak zeminde iyi sürüş özellikleri sunan Sava Intensa UHP 2’yi lastik deseninden ötürü tavsiye edebiliriz. Maxxis Premitra HP5, fiyatına göre iyi ve ödediğiniz miktar için de uygun nitelikler sunacaktır. Bir kalite yeniliği olarak da Nexen N fera Sport; 2019 yılında Çek Cumhuriyeti’nde bir üretim tesisi açan markanın değerli bir lastiğidir.

Dört Mevsim Lastikleri: Evet Mi Hayır Mı?

Universal lastikler, son yıllarda uzun bir yol kat etti, bu nedenle en azından premium segmentte önerilebilir. Ancak, paradan tasarruf etmek kadar konforla da ilgili değilse, yıl boyunca bu lastikler yalnızca düşük kilometre performansınız varsa karşılığını verir. Dört mevsim lastikler için, 4 mm lik asgari yasal diş derinliği geçerlidir, bu nedenle lastiğin kıştan önce değiştirilmesi gerekir. Dört mevsim lastikler uzun vadeli kullanım dolayısıyla biraz daha pahalıdır, ama 2 takım lastikten daha pahalı değildir.

Hangi Lastik Türü Seçilmelidir?

Her sürücü farklıdır ve biraz farklı lastikler herkes için uygundur. Aynısı arabalar için de geçerlidir. Fiyatlara göre değişiklik gösterebilen farklı boyutlarda farklı sırt desenleri mevcuttur. Bu nedenle, biraz araştırma yapmak ve önceliklerinize uygun bir lastik seçmek size fayda sağlar. Bu yazının verileri, testlerden ve incelemelerden lastikler hakkında bilgi toplayan ve bunları mevcut yerel fiyatlar ile ilişkilendiren lastikavcisi.com web sitesinin veritabanından gelmektedir.