Bridgestone Blizzak LM-005, mükemmel ıslak zemin performansı sayesinde bu yılki ACE/ARBÖ/GTÜ testini kazandı

Dışarıdaki sıcaklıklar hala yaz mevsiminde olduğumuzu düşündürse de, takvime göre Eylül ayının sonundayız. Bu da tek bir anlama geliyor: birkaç hafta içinde kış lastiklerine geçeceğiz. Belki de ortalamanın üzerinde seyreden hava koşulları nedeniyle, bu yıl sadece ilk kış testimizi yaptık, ancak bu bile size bu kış nelerin takılmaya değer olduğuna dair bir ipucu verecektir.

Sadece bir yenilik, onun dışında kendini kanıtlamış premium modeller

İlk bakışta, bu sezon çok fazla haber getirmiyor. En ilginç olanı muhtemelen sürücüler arasında oldukça popüler olan ilk neslin yerini alan Nokian Snowproof 2‘nin piyasaya sürülmesidir. Ama önce bugünkü testin parametrelerine bir göz atalım. Test organizasyonu üç otomobil kulübünden oluşuyor: Alman Auto Club Europa, Avusturyalı ARBÖ ve araç muayene istasyonunun Almanya’daki karşılığı olan GTÜ. Bu yılki test için bu kuruluşlar, mevcut nesil VW Tiguan‘a taktıkları 235/55 R18 ebadını seçtiler. Ancak bu ebat hem VW Grubu içinde hem de dışında çok sayıda SUV’da da bulunmaktadır. Daha sonra test için 10 güncel lastik modelini aldılar. Yine de seçimlerine küçük bir eleştirim var: neredeyse sadece premium lastikler ve ardından bilinmeyen düşük maliyetliler listelenmiş . Kleber, Firestone, Semperit ve diğerleri gibi orta sınıf lastikler tamamen eksik. Orta sınıf segmentinin tek kısmi temsilcisi yeni Nokian lastiği. Elbette, bahsedilen düşük maliyetli lastiklerin tavsiye edilmemekten başka bir şey olması beklenemezdi. Öyle de oldu: Austone ve Fortuna markaları tavsiye edilmedi ve Sailun’un üçüncü düşük maliyetli lastiği şartlı olarak tavsiye edildi. Ancak, ıslak zeminde çok zayıftır.

Sadece bir lastik “şiddetle tavsiye edilir” olarak değerlendirildi

Ama nihayet sonuçlara bir göz atalım. Bahsedilen lastikler göz önüne alındığında, diğer tüm lastikler tavsiye edildi ve test uzmanının kendisinin de söylediği gibi, karda aralarında büyük bir fark yoktu. Bu yüzden karar esas olarak kış lastikleri için pratikte en zor disiplin olan ıslak zeminde verildi. Ve burada Bridgestone Blizzak LM-005, her iki suda kızaklama disiplininde de mükemmele yakın skorlar sayesinde en iyi puanı aldı. Hemen arkasından 3 puanla Hankook icept X evo3 geliyordu. Ancak bu üç puanı, yol tutuşunu etkilemeyen faktörler olan gürültü ve yuvarlanma direncinde pratik olarak kaybetti. Hankook’un çok uygun bir fiyat politikası var, bu nedenle ikincilik, kaliteden ödün vermek istemeyen tasarruflu sürücüler için çok iyi bir haber. Sadece Michelin ve Continental üçüncü ve dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı ve Hankook onları yine ıslak zeminde geçti. Ancak Michelin ve Conti, Hankook’un sunamadığı daha düşük gürültü ve yuvarlanma direnci sunuyor. Bu testte Michelin ‘in çok güçlü olduğu bir disiplin olan lastik kilometresinin test edilmediğini ve muhtemelen sonuçları değiştireceğini belirtmek gerekir. Sırada Nokian’ın yeni lastiği var ve bu lastik başarılı bir sıralamaya sahip. Ancak pek çok şey, Hankook’tan sadece biraz daha düşük olması muhtemel olan fiyata bağlı. Bununla birlikte, tüm boyutlarda daha ucuzsa, kesinlikle dikkate alınmaya değer.

Geriye sadece Goodyear ve Pirelli kalıyor. Goodyear için bu, bu lastiği bir SUV varyantında gördüğümüz ilk test ve lastik testte tavsiye edilmesine rağmen, fiyat/performans oranı o kadar da iyi çıkmadı. Neredeyse aynı sonucu Pirelli de elde etti ve sizin ebatlarınızda iyi performans gösteriyorsa tavsiye edilebilir. Aksi takdirde daha iyi alternatifler var.

Tüm test sonuçları burada.